• Polski
  • English
  • Deutsch

Cięcie wodą waterjet - CNCJET biuro@cncjet.pl

Cięcie wodą waterjet - CNCJET +48 668 317 709

POGOTOWIE 24/7

BLOG

Cięcie wodą waterjet - CNCJET

Firma CNCJET specjalizuje się w wykorzystaniu technologii cięcia wodą w celu uzyskania dowolnych kształtów w różnych materiałach.

Jak to działa? Waterjet wykorzystuje strumień wody o bardzo wysokim ciśnieniu jako nośnik dla materiału ściernego, którym jest piasek granatu, czyli garnet. Maszyny zbudowane są z dwóch urządzeń – pompy wysokociśnieniowej i wycinarki. Pompa dostarcza wodę pod ciśnieniem 3300-3800 barów, a wycinarka kieruje strumień w pożądanym kierunku. W wycinarce następuje mieszanie wody z garnetem, następnie zostaje ona wypuszczona przez otwór zwany kryzą z prędkością porównywalną do prędkości dźwięku. Tak ciśnienie zmienia się w energię kinetyczną i jest w stanie przeciąć materiały o różnej grubości.

Jakie zalety ma metoda waterjet? Dzięki technologii cięcia wodą możemy uzyskać dowolnie wybrany kształt w prawie każdym materiale. Woda pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie ze stalą węglową i nierdzewną, metalami kolorowymi i ich stopami, szkłem, ceramiką, gresem, gumą, tworzywami sztucznymi, kamieniem, drewnem oraz innymi materiałami. Ponadto jest to technika ekologiczna, ponieważ przy jej stosowaniu nie powstają opady ani szkodliwe opary. Urządzenia watejet nie powodują powstania mikropęknięć przy obrabianiu materiału i nie odkształcają materiału tak, jak ma to miejsce przy wykorzystaniu wysokiej temperatury.

Jaka jest historia metody waterjet? Zaczęło się dosyć niewinnie, bo od papieru. Amerykańska firma papiernicza produkując w 1933 roku maszynę do dozowania i cięcia papieru w arkuszach, nie była świadoma, że za kilka lat ich technologia zyska taką popularność. Z czasem maszynę wyposażono w proszek ścierny, a w kolejnych latach dodano dyszę odporną na wodę i ścierniwo. Tak rozpoczęła się produkcja maszyn na skalę światową.

Początkowo maszyny wykorzystywano do opłukiwania i czyszczenia powierzchni. Z czasem konieczne stało się poszukiwanie skuteczniejszej metody mokrej obróbki odlewów. Niestety maksymalne możliwe do uzyskania ciśnienie wody wynosiło wówczas 100 barów. Dopiero w roku 1968 dr Norman Dranz z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kandzie opatentował pierwszy system do cięcia strumieniem wody pod ciśnieniem 700 barów.

Pierwszy system, który wykorzystywał ciśnienie równe 4000 barów został opracowany w 1971 roku przez firmę Alton Box Board Co. Ówczesne waterjety były jednak za słabe, by przeciąć metal. Stało się to możliwe w latach 80. XX wieku, a wszystko za sprawą dodania do wody środków ściernych. Mieszankę wody i ścierniwa wykorzystuje się w waterjetach do dzisiaj, jest to sprawdzona metoda służąca do przecięcia nawet najtwardszych materiałów.

Dzisiaj w firmie CNCJET wykorzystywane są maszyny A-JET, będące najnowocześniejszym na rynku sprzętem wyposażonym w pięcioosiową głowicę, dzięki której możemy ciąć nawet pod kątem 60 stopni.

POGOTOWIE WATERJET

Awaryjne cięcie materiałów na urządzeniu WATERJET 24/7

Zadzwoń teraz! +48 668 317 709

Cięcie wodą waterjet - CNCJET

CNC - JET Magdalena Głowacka-Lorek

NIP: 679-257-37-59

REGON: 365601142

Cięcie wodą waterjet - CNCJET

ADRES

37-100 Łańcut, ul. Składowa 1

Cięcie wodą waterjet - CNCJET

ZADZWOŃ DO NAS

+48 736 046 102

+48 736 045 488

Cięcie wodą waterjet - CNCJET

ADRES EMAIL

biuro@cncjet.pl

Cięcie wodą Rzeszów

CNCJET jest firmą na Podkarpaciu specjalizującą się w wykonywaniu usług cięcia wodą na urządzeniach waterjet. CNCJET z Rzeszowa świadczy usługi obróbki materiałów wodą. Waterjet jest technologią cięcia wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Strumień wody w waterjet Rzeszów wykorzystywany jest jako nośnik dla materiału ściernego, którym jest piasek granatu. Technologia cięcia wodą pozwala na przecięcie niemal każdego rodzaju tworzywa. Cięcie wodą w Rzeszowie jest metodą ekologiczną, podczas której nie powstają szkodliwe opary oraz nie są produkowane odpady. Zaletami cięcia wodą w CNCJET w Rzeszowie jest brak odkształceń materiału, brak strefy nagrzewania się, brak poszarpanych brzegów oraz możliwość przecięcia grubych materiałów.

© 2018 CNC-JET. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: agencja reklamowa roxart