• Polski
  • English
  • Deutsch

Cięcie wodą waterjet - CNCJET biuro@cncjet.pl

Cięcie wodą waterjet - CNCJET +48 668 317 709

POGOTOWIE 24/7

BLOG

Osoba, która nigdy nie wgłębiała się w temat cięcia wodą, pierwszy szok przeżywa w momencie, w którym dowiaduje się, że woda w ogóle może ciąć. Drugi, jeszcze silniejszy, następuje w momencie, gdy okazuje się, że woda praktycznie jest w stanie przeciąć wszystko. Jakim materiałom technika waterjet niestraszna?

Łatwiejszej odpowiedzi można by udzielić na pytanie, czego nie przetniemy z wykorzystaniem technologii waterjet, ale wisienkę na tort zostawiamy na sam koniec.

Technologia cięcia wodą stosowana jest do materiałów o różnej grubości. Pamiętajcie jednak, że materiał obrabiany jest po całej grubości, nie ma możliwości przecięcia go do np. połowy jego grubości. Najczęściej do maszyn waterjet trafia metal. Technologia cięcia wodą pozwala na szybkie i dokładne wykonanie cięcia w metalu i jego stopach. Dodatkowym plusem jest fakt, że konstrukcja, nad którą pracujemy, nie wymaga dodatkowej obróbki, bowiem cięcie wodą niweluje problemy takie jak mikropęknięcia na krawędziach materiału.

Kamień i woda. Kto wygra? Oczywiście woda. Metoda waterjet idzie w parze z kamieniarstwem i płytkarstwem. Przy pomocy waterjetów możliwe jest przecięcie marmuru i gresu. Kamienne i ceramiczne mozaiki powstają właśnie przy użyciu waterjetów. Możliwe jest też przecięcie spieków kwarcowych, jednak w tym przypadku trzeba przeanalizować, czy jest to opłacalne.

Woda i guma, i materiały sztuczne. Guma, gąbka, pianka techniczna, pleksi czy materiały izolacyjne – wszystkie je przetnie woda. Wysoka dokładność i precyzja tej metody zapewniają osiągnięcie pożądanego kształtu.

Woda i drewno. Płyty OSB, HPL, MDF, pilśniowe i drewnopochodne niestraszne wodzie. Podobnie jak twarde drewno. Metoda cięcia wodą znalazła zastosowanie przy produkcji mebli, podłóg, drewnianych klocków, balustrad itp.

Zobacz też:  Ekologiczna technika waterjet

Woda i ciastka. Nikt nie kłamał mówiąc, że metoda waterjet ma szerokie zastosowanie. Bywa, że obróbce wodą poddawana jest żywność i wcale nie mamy na myśli mycia składników przed przystąpieniem do gotowania. Waterjety świetnie radzą sobie z przecięciem np. gotowego ciasta. Wbrew pozorom strumień wody pod ciśnieniem nie niszczy produktów spożywczych, a nadaje im pożądanego przez klienta wyglądu. Metody tej używa się również w przypadku mocno zmrożonych artykułów spożywczych.

Woda i ubrania. Bynajmniej nie o praniu mowa, a o cięciu tkanin. Waterjet pozwala na przecięcie materiału bez spowodowania na linii cięcia jego strat i naruszenia jego właściwości, stąd zastosowanie w przemyśle odzieżowym.

Woda i szkło. Waterjety radzą sobie z przecięciem szkła, jednak tutaj pojawia się jedyny wyjątek potwierdzający regułę, że woda przetnie materiał każdego rodzaju. Nie przetnie szkła hartowanego, bowiem pierwsza kropla wystrzelona z głowicy spowoduje rozbicie się materiału w drobny mak. Dlaczego tak się dzieje? W momencie zetknięcia strumienia wody pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem z taflą hartowanego szkła, uwalniane zostają zamknięte w nim naprężenia. Powstają one podczas samego procesu hartowania, ściskają szkło na powierzchni i rozciągają je w środku. Nie ma szans na to, by szyba hartowana nie pękła podczas próby przecięcia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by najpierw uzyskać pożądany kształt ze szkła, a w drugiej kolejności poddać go procesowi hartowania.

Woda przecięłaby również diament, choć ze względu na ogromne koszty, nikt nie praktykuje tej metody. Kolejny wyjątek to kompozyty i materiały warstwowe. W ich przypadku trzeba sprawdzić, czy woda nie wypłucze którejś z warstw. Po przeprowadzeniu testów, odpowiedź staje się jasna.

Kamień, papier, metal, szkło, ceramika, guma i tworzywa sztuczne – oto najczęściej lądujące w wannach waterjetów materiały.

POGOTOWIE WATERJET

Awaryjne cięcie materiałów na urządzeniu WATERJET 24/7

Zadzwoń teraz! +48 668 317 709

Cięcie wodą waterjet - CNCJET

CNC - JET Magdalena Głowacka-Lorek

NIP: 679-257-37-59

REGON: 365601142

Cięcie wodą waterjet - CNCJET

ADRES

37-100 Łańcut, ul. Składowa 1

Cięcie wodą waterjet - CNCJET

ZADZWOŃ DO NAS

+48 736 046 102

+48 736 045 488

Cięcie wodą waterjet - CNCJET

ADRES EMAIL

biuro@cncjet.pl

Cięcie wodą Rzeszów

CNCJET jest firmą na Podkarpaciu specjalizującą się w wykonywaniu usług cięcia wodą na urządzeniach waterjet. CNCJET z Rzeszowa świadczy usługi obróbki materiałów wodą. Waterjet jest technologią cięcia wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Strumień wody w waterjet Rzeszów wykorzystywany jest jako nośnik dla materiału ściernego, którym jest piasek granatu. Technologia cięcia wodą pozwala na przecięcie niemal każdego rodzaju tworzywa. Cięcie wodą w Rzeszowie jest metodą ekologiczną, podczas której nie powstają szkodliwe opary oraz nie są produkowane odpady. Zaletami cięcia wodą w CNCJET w Rzeszowie jest brak odkształceń materiału, brak strefy nagrzewania się, brak poszarpanych brzegów oraz możliwość przecięcia grubych materiałów.

© 2018 CNC-JET. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: agencja reklamowa roxart